previous arrow
next arrow
Slider

Sokak, derneğimizin Bursa dışında gerçekleştirdiği tek projesidir. Amacımız Hakkâri Yüksekova ile Bursa arası köprü kurarak Yüksekova’daki gençlere yalnız olmadıklarını göstermek ve daha sosyal olabilecekleri bir alan sağlamaktı. Bu amaç doğrultusunda Yüksekova’daki Gençlik Merkezi yetkileri ile birlikte iki aşamalı bir etkinlik gerçekleştirdik; 

1-Yüksekova Bursa’da: Yüksekova’dan gelen misafirlerimizi Bursa’da ağırlarken, misafirlerimizle beraber eğlenceli eğitimler yaptık. Oyun Hareketi Derneğinin de katkıları ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerde hep birlikte Yüksekova’daki gençlerin ilgisini çekebilecek proje fikirleri oluşturduk. Oluşturduğumuz fikirlerin nasıl gerçekleştirilebileceğine dair fikir alışverişinde bulunduk. Tekrar bir araya gelebilmek için misafirlerimizi uğurlarken aklımızda projeler ve geçirdiğimiz güzel vakitler kaldı. 

2- PATİKA’dan Yüksekova Çıkartması: Bu sefer bizim oluşturduğumuz bir ekip Yüksekova’ya misafir oldu. Oradaki gençlerle bizzat tanışma ve vakit geçirme fırsatı bulduk. Yüksekova’yı birinci gözden görünce etkinliğimizin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu harika şehirde bizi çok güzel ağırlayan Yüksekova Gençlik Merkezi yetkilileri ile birlikte yeni projeler ve eğitimler gerçekleştirdik. Yüksekova’dan uçağa binerken aklımızda ise artık bizim misafir değil bir aile olduğumuzu görmenin mutluluğu vardı.

Geçen sene planladığımız hedeflere ulaşmamız, beklediğimizden çok daha verimli etkinlikler gerçekleştirmiş olmamız bizi önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz etkinlikler için daha da heyecanlandırdı. Hiç bir siyasi amaç gütmeden gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler daha gerçekleştireceğimiz nice etkinlikler için bize umut oldu. 

Siz de bu köprünün gelişimini görmek istiyorsanız bizimle kalın…

previous arrow
next arrow
Slider

PATİKALAY, ‘KÖY Okulu tabiri kullandığımız; şehir merkezine uzak, ağırlıklı olarak durumu kötü olan öğrencilerin bulunduğu bir ilkokul veya ortaokula düzenlediğimiz etkinlikleri içeren projemizdir. Bu projemizde ki amaçlarımızı üç ayrı konu başlığı altında toplamaktayız; 

1-Proje kapmasında etkinlik düzenlediğimiz okulun öğrencilerine hijyen eğitimi vermek. 

2- Proje kapmasında etkinlik düzenlediğimiz okulun öğrencilerinin mevcut sağlık durumlarının kontrol edilmesi. 

3-Rol model olmasını hedeflediğimiz üniversite öğrencileri ile proje kapmasında etkinlik düzenlediğimiz okulun öğrencilerinin etkinlikler aracılığı ile ilişkilerinin güçlendirilmeye çalışılması. 

2018-2019 döneminde ilkini gerçekleştirdiğimiz projemizde bu üç amacımız doğrultusunda toplam beş etkinlik yaptık. Bu etkinlikler sırası ile; 

1-Ağız ve Diş Sağlığı Etkinliği: Bu etkinlikte önce öğrencilere diş fırçalama ve ağız temizliği eğitimleri verildi. Daha sonrasında yaptığımız ağız kontrolü ile öğrencilerin ağızlarında olabilecek rahatsızlıklarla ilgili bilgilendirme yaparak etkinliğimizi sonlandırdık. 

2-Mektup ve Karne Etkinliği: Bu etkinliğimizde öğrencilerden bize hayallerini anlatan birer mektup yazmalarını istedik. Onlara rol-model olmasını istediğimiz üniversite öğrencileri ise öğrencilerin yazdığı bu mektuplara cevap niteliğinde mektuplar yazdı. Biz de öğrencilerin hayallerini sembolize edeceğini düşündüğümüz hediyelerle birlikte bu mektupları öğrencilere verdik. 

3-Kişisel Temizlik Etkinliği: Etkinlikteki amacımız öğrencilerin kişisel temizliklerini nasıl yapmaları gerektiğini öğretmekti. Bu amaç doğrultusunda hazırladığımız eğlenceli sunumlarla öğrencilere temizliğin neden önemli olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini öğrettik. 

4-Sağlık Taraması Etkinliği: Doktorlarla ve tıp öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte ailelerinden izin aldığımız öğrencileri genel bir sağlık taramasından geçirdik. Etkinlik sonucu elde ettiğimiz bilgileri de aileler ile paylaştık. 

5-Sinema Etkinliği: Son etkinliğimiz de ise öğrencileri sinemaya götürdük. Bu sayede son etkinliğimizi de yapmış olduk. 

Önümüzdeki senelerde devamını getireceğimiz bu projemiz ile olabildiğince öğrenciye ve ailelerine dokunmaya devam edeceğiz. Bizimle kalın…

previous arrow
next arrow
Slider

PATİKAM, senede 3 etkinliği içinde bulunduran bir projedir. Bu projedeki ana amacımız ihtiyaç sahibi insanlara yiyecek ve kıyafet yardımı yapmaktır. Yardım yapacağımız insanlar derneğimiz tarafından itina ile seçilmektedir. Bütün yardım direkt dernek tarafından yapıldığı için gelen bütün bağışlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. K.Ö.Y. projesinde bir araya gelen derneğimizin kurucu üyelerince 8 senedir sürdürülen bu proje kapsamında ise; 

1-Ramazan Yardımı: Her Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine gıda ve giyim çekleri verilir.  

2-Kurban Yardımı: Her Kurban Bayramı’nda çocuklara yönelik bayramlık giyim çekleri verilir.  

3-Kış dönemi Yardımı: Her yılın Eylül-Ekim aylarında ihtiyaç sahibi çocuklara kışlık giyim çekleri verilir.

Bu etkinler kapsamında derneğimiz, ihtiyaç sahiplerine bağışlarınızı ayni yardım olarak ulaştırdı. Nice kampanyalar için PATİKA ile kalın.

Basında PATİKA

Patika, Hayatın Tadı programında

Patika Haberiniz Olsun programında

Patika, Devrim Çolak ile Güne Başlarken programında

Sokak Projesi Ulusal Televizyonlarda

PatiKa, Haber 17 Programında

KAPAT